Tech & Rights

NGOsy apelują do Parlamentu Europejskiego o interwencje ws. hiszpańskich ustaw “kneblujących”

Hiszpańskie organizacje spotkały się ostatnio z eurodeputowanymi, by poinformować ich o zagrożeniach praw podstawowych i wolności, wynikających z szeregu hiszpańskich ustaw “kneblujących”, które wchodzą w życie w lipcu.

by Rights International Spain
Image: Adolfo Lujan - Flickr/CC content

Przedstawiciele grup Marchas por la Dignidad (Marsz Godności), Plataforma de Afectados por la Hipoteca (Platforma Osób Dotkniętych Hipotekami) i kolektywu No Somos Delito (Nie Jesteśmy Przestępcami), a także organizacji Cáritas, Greenpeace oraz Rights International Spain, spotkali się 17 czerwca z członkami Parlamentu Europejskiego ze Zjednoczonej Lewicy Europejskiej - Nordyckiej Zielonej Lewicy, z partii Zielonych oraz z doradcą Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy pod hasłem “Nie można mówić o Unii Europesjkiej praw człowieka, jeśli jeden z krajów członkowskich wprowadza ustawy kneblujące (tzw. gag laws)”.

Ustawy kneblujące

Organizacje te są zmuszone odwoływać się do Unii Europejskiej, ponieważ wewnętrzne mechanizmy w Hiszpanii okazały się nieskuteczne w radzeniu sobie z zagrożeniami, jakie niosą dla praw człowieka tzw. gag laws (nowy kodeks karny oraz ustawa o bezpieczeństwie obywateli). W ramach hiszpańskich instytucji nie podjęto żadnych kroków w celu zagwarantowania w nowej ustawie o bezpieczeństwie publicznym, ani w dwóch ostatnich nowelizacjach kodeksu karnego podstawowych praw i wolności.

Podczas spotkania zaznaczono, że poprzez te przepisy Hiszpania “stwarza system represji zamiast zapobiegać przestępczości; mamy do czynienia z największym ograniczeniem swobód od czasów reżimu Franco”. W związku z tym wspomniano, że w lutym 2015 roku, pięciu specjalnych sprawozdawców ONZ wyraziło swój bezpośredni sprzeciw wobec tych reform, podkreślając, że “grożą one naruszeniem podstawowych praw i wolności jednostek”.

Ponadto, niejednoznaczność wielu przepisów ustaw może prowadzić do arbitralnego stosowania sankcji, czyniąc je szczególnie niebezpiecznymi i w bezpośrednim konflikcie z potrzebą bezpieczeństwa prawnego pod rządami prawa.

"Zbiorowe deportacje"

Podkreślono także inne niepokojące przepisy ustawy o bezpieczeństwie obywateli: legalizację zbiorowych wydaleń - znanych jako “zbiorowych deportacji” - na granicach Ceuty i Melilli bez zapewnienia gwarancji jakiegokolwiek rodzaju.

“Jeśli nie będziemy dokonywać identyfikacji imigrantów i oceniać indywidualnie ich sytuacji, jak możemy wiedzieć, że nie wydalamy osób, które mogą być ofiarami handlu ludźmi?” - pytali uczestnicy spotkania. Reforma ta, którą dołączono w ostatniej chwili za plecami obywateli i organów doradczych, stanowi de facto naruszenie międzynarodowych traktatów. Silnie zaznaczono potrzebę jej natychmiastowego uchylenia.

Wreszcie, organizacja Rights International Spain ostrzegła, że niestety ustawy te nie tylko są sprzeczne z zasadami i podstawowymi wartościami Unii Europejskiej. Przyjęte środki, takie jak przepisy ustanawiające opłaty sądowe i inne oczekujące obecnie na zaaprobowanie przez parlament, takie jak nowelizacja ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej, ustawy o sądownictwie lub kodeksu postępowania karnego, mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. “Nie możemy pozwolić, by Hiszpania stała się kolejnymi Węgrami” - podsumowali zgromadzeni.

Eurodeputowani zobowiązali się działać

Obecni na spotkaniu członkowie Parlamentu Europejskiego okazali swoje głębokie zaniepokojenie w związku z tym alarmującym przejściem w stronę polityki autorytarnej w Hiszpanii i oświadczyli na konferencji prasowej, że ich misją będzie “izolowanie rządu hiszpańskiego i potępienie tych zmian”.

Europosłowie, między innymi, obiecali zapewnić przed 1 lipca wsparcie 10% członków Parlamentu dla manifestu odrzucającego te ustawy, a następnie kontynuować zbieranie poparcia aż do osiągnięcia 300 podpisów.

Inne propozycje, które padły podczas spotkania obejmują: przeprowadzenie wspólnych działań w celu potępienia ustaw kneblujących; zmuszenie hiszpańskiego rządu do stawienia się przed Komisją LIBE (Praw i Swobód Obywatelskich) w sprawie zatwierdzenia tych ustaw przed wyborami; przedstawienie pisemnych kwerend i petycji do Parlamentu Europejskiego oraz otwarcie debaty w Parlamencie Europejskim w sprawie Hiszpanii, tak jak to miało miejsce w przypadku Węgier.